Sign In/Up with USCGAUX
Sign Up/In with USCGAUX
Help Video - Job Aide
SEARCH NATIONAL SITE
SECURITY LEVELS

S-Directorate Staff List

Log in for contact information
Staff Officers
  • DIR-S
  • Director - Student Programs
  • Jeannemarie C. Mc Namara
  • DIR-SD
  • Deputy Director - Student Programs
  • Bruce Christopher Johnson
  • DVC-SP
  • Division Chief - Academy Partners Liasion
  • Kim Luise Isaacs
  • BC-SPM
  • Branch Chief - Academy Mentor
  • Kenneth E. Jacobs
  • BC-SPA
  • Branch Chief - Academy Partners Executive Officer
  • James Oris Wolfe
  • BC-SPD
  • Branch Chief - Academy Partners Data Management
  • Doug Houle
  • BA-SPMW
  • Branch Asst - Academy Partners Mentors Program West
  • Bruce C. Williams
  • BA-SPME
  • Branch Asst - Academy Partners Mentors Program East
  • Marion Banquer
  • BA-SPMP
  • Branch Asst - Academy Partners Mentors Program Pacific
  • Doug Houle
  • BC-SPX
  • Branch Chief - Academy Aim Support
  • John Charles Johnson
  • BC-SPY
  • Branch Chief - Academy Aim Partners
  • Carol Marie Johnson
  • BA-SUDD
  • Branch Asst - Aup Development - Strategic Schools
  • Jeffrey Huhs
  • BC-SUD
  • Branch Chief - Aup Development
  • Russell J. Gasdia
  • BA-SUDA
  • Branch Asst - Aup Development - Lantarea
  • Charles A. Poltenson
  • BC-SUM
  • Branch Chief - Exective Officer/Deputy Division Chief
  • Jacob Patrick Marx
  • BA-SUDB
  • Branch Asst - Aup Development - Pacarea
  • Michael David Gottfried
  • BA-SUMA
  • Branch Asst - Aup Public Affairs/Social Media
  • Maxim Raymond Jenkins
  • BA-SUMB
  • Branch Asst - Aup Public Affairs-webmaster
  • Alex Shapovalov
  • DVC-SU
  • Division Chief - University Program
  • Joseph John Leonard
  • BC-SUP
  • Branch Chief - Student Services
  • Ashly Lynn Thomas
  • BC-SUS
  • Branch Chief - Aup Senior Advisor
  • Jacob Evan Thayer
  • BA-SUAA
  • Branch Asst - Academic Course Manager
  • Alden Howland Lumbard
  • BA-SUAB
  • Branch Asst - Academics Req Training Mentor
  • Robert Baskin Cooper
  • BA-SUAC
  • Branch Asst - Academics Req Training Mentor
  • Mitchell Mc Culloh Campbell
  • BC-SUO
  • Branch Chief - Operations Manager
  • Caroline Marie Howard
  • DVC-SY
  • Division Chief - Youth Programs
  • Ronald Brian Blaisdell
  • BA-SUOA
  • Branch Asst - Student Services
  • Richard Todd Egnor
  • BA-SUPA
  • Branch Asst - Career Counseling
  • Basil Iwanyk
  • BA-SUOB
  • Branch Asst - Aup Operations Mil/Margrad
  • Justin Thomas Abate
  • BA-SUPB
  • Branch Asst - Student Tracking
  • Nathan Tianwei Qian
  • BA-SUPC
  • Branch Asst - Elective Courses
  • Luis Alejandro Meyer
  • BA-SUOC
  • Branch Asst - Aup Operations - Pacific/Southwest
  • Garrett Robert Coleman Hendrickson
  • BA-SUOE
  • Branch Asst - Rcu Unit
  • Connor William Grayson
  • BC-SUA
  • Branch Chief - Academic Affairs
  • Lisa Anne Goodwin
  • BA-SUPD
  • Branch Asst - Elective Courses
  • Sophia Catherine Rubino
  • BA-SUPE
  • Branch Asst - Program Post Grad-retention/Assignment
  • Neal J. Obrien
  • BC-SYA
  • Branch Chief - Youth Programs Atlantic East
  • Arnold Mark Geller
  • BC-SYM
  • Branch Chief - Marketing
  • John Emanuel Reiss
  • BA-SYMB
  • Branch Asst - Youth Programs Social Media
  • Anthony L. Waters
  • BA-SYMA
  • Branch Asst - Youth Programs Social Media-photo Archive
  • Joseph Duncan Ramlet
  • BC-SYP
  • Branch Chief - Youth Programs Pacific
  • John-michael Christopher Zimmerle
  • BC-SYS
  • Branch Chief - Youth Programs Program Support
  • Ronald Brian Blaisdell
  • BA-SYSA
  • Branch Asst - Youth Programs Program Support
  • Michael Dale Mc Bride
  • BA-SYSB
  • Branch Asst - Youth Programs Program Support
  • Stephan Reckie
  • BC-SYT
  • Branch Chief - Youth Programs Stem Training
  • Patrick Jeremiah Oneill
  • BA-SYTD
  • Branch Asst - Youth Programs Stem Training
  • Michael W. Kappas
  • BA-SYTA
  • Branch Asst - Youth Programs Stem Training
  • Hiram Escabi
  • BA-SYTB
  • Branch Asst - Youth Programs Stem Training
  • James Oris Wolfe
  • BA-SYTC
  • Branch Asst - Youth Programs Stem Training
  • Robert Harris Pope
  • BC-SYW
  • Branch Chief - Youth Programs Atlantic West
  • Jarvis B. Knapp