MEMBER ZONE
SEARCH NATIONAL SITE
SECURITY LEVELS

Congratulations

CONGRATULATIONS

Mon, 23 Jan 17   Posted by: Rex Miner

  

 Division 7 held the annual Change of Watch at the Hill Air Force base museum and it was well attended and we will have several of the United States Coast Guard officers from Alameda California in attendance.  It was catered and we all had a good time eating and learning gathered in between the airplanes on display           

                                     2016 Change of Watch Awards
                                       Awarded December 10, 2016

Division Commanders’ Award:                   Pamela Berger

Auxiliarist of the Year:                                Ann Zocchi

Touchstone Awards: awarded to members who performance has had a major impact on the programs of the Auxiliary in Utah

Coxswain:
o 1st Place – Phillip C. Alexander                                404.2 Hours
o 2nd Place – Douglas J. Manifold                               316.4 Hours
o 3rd Place – Michael C. Thompson                             293.10 Hours

o Honorable Mention
 Pamela V. Berger                                                    187.8 Hours
 Ann Zocchi                                                             187.6 Hours
 Tony J. Zocchi                                                        187.6 Hours
 Mart E. Gardner                                                      183.6 Hours
 William F. Rouleau                                                  174.2 Hours
 Glenna T. Gardner                                                   167.5 Hours
 Michael L. Williams                                                  148.7 Hours
 Kevin I. Woodruff                                                     123.6 Hours
 Paul P. Custance                                                     106.2 Hours

o Certificate
 Paul H. Brown                                                           82.10 Hours
 Carl J. Henning                                                         56.9 Hours
 Roy I. Vandermolen                                                   52.1 Hours

Crew:
 1st Place – Tracy L. Alexander                                 404.2 Hours
 2nd Place – Michelle W. Thompson                           238.1 Hours
 3rd Place – Lana K. Visser                                       197.2 Hours

Instructor Hours: most time spent in the classroom
o 1st Place – Pamela V. Berger                                    227 Hours
o 2nd Place – Ann Zocchi                                              39 Hours
o 3rd Place – Richard W. Hoelle                                     36.5 Hours

o Certificates
 Tracy L. Alexander                                                     21 Hours
 Phillip C. Alexander                                                    18 Hours
 Mart E. Gardner                                                         16 Hours
 Douglas J. Manifold                                                    14 Hours
 Michelle W. Thompson                                                13 Hours
 Paul P. Custance                                                        13 Hours
 Tony J. Zocchi                                                           13 Hours

Vessel Examiner: most Vessel Safety Checks
o 1st Place – Paul P. Custance                                      63 Vessel Safety Checks
o 2nd Place – Riley A. Turpin                                         21 Vessel Safety Checks

o Certificates
 Michael L. Williams                                                     19 Vessel Safety Checks

Marine Dealer Visitor: highest number of marine dealer visits
o 1st Place – Douglas J. Manifold                                   164 Program Visits

o Certificates
 Michael C. Thompson                                                  29 Program Visits
 Kristine K. Bates                                                         27 Program Visits

Public Affairs: for setting the mark in PA
o 1st Place – Tony J. Zocchi                                            26.25 Hours
o 2nd Place – Kevin L. Andersen                                      19 Hours
o 3rd Place – Carl J. Henning                                           18.2 Hours

o Certificates
 Ann Zocchi                                                                  17.25 Hours
 Paul P. Custance                                                          10.25 Hours
 Lana K. Visser                                                              10 Hours
 Rex P. Miner                                                                 Webmaster



The following contributed 100 hours or more in operations to the United States Coast Guard Auxiliary:
 Douglas J. Manifold                                                        1,379.40 Hours
 Pamela V. Berger                                                           1,191.00 Hours
 Ann Zocchi                                                                    1,185.45 Hours
 Philip C. Alexander                                                         1,082.20 Hours
 Tony J. Zocchi                                                               1,034.45 Hours
 Mart E. Gardner                                                                 866.10 Hours
 Michael C. Thompson                                                         794.40 Hours
 Morris L. Farmer Jr                                                             567.70 Hours
 Tracy L. Alexander                                                             567.20 Hours
 Paul P. Custance                                                                507.25 Hours
 William F. Rouleau                                                              484.10 Hours
 Michelle W. Thompson                                                        373.90 Hours
 Glenna T. Gardner                                                               339.20 Hours
 Paul H. Brown                                                                    307.10 Hours
 Lana K. Visser                                                                    273.00 Hours
 Carl J. Henning                                                                   230.10 Hours
 Michael L. Williams                                                             226.10 Hours
 Richard W. Hoelle                                                               197.00 Hours
 Kevin I. Woodruff                                                                172.00 Hours
 Christopher E. Krogh                                                           170.35 Hours
 Kristine K. Bates                                                                142.55 Hours
 Sherrylyn F. Custance                                                         115.00 Hours


     
 

Elected Leaders and Staff for 2017:      


Division Commander                                                      Lana Visser
 Vice-Division Commander                                             Tony Zocchi
 Flotilla 72 Commander                                                  Tracy Alexander
 72 Vice-Commander                                                     Glenna Gardner
 Flotilla 73 Commander                                                  Paul Custance
 Flotilla 73 Vice-Commander                                           Christopher Krogh
 Flotilla 76 Commander                                                  Carl Henning
 Flotilla 76 Vice-Commander                                           Daniel Richards
 Flotilla 78 Commander                                                   Pamela Berger
 Flotilla 78 Vice-Commander                                           William Rouleau